Południe

Southerndown

Walia Południowa – South Wales

Po zlikwidowaniu przez Margaret Thatcher przemysłu ciężkiego w latach 80-tych Południowa Walia wciąż liże rany, poszukując swojej tożsamości i miejsca w Zjednoczonym Królestwie i we własnym kraju. To najbardziej zanglizowana część Walii. Tu mieszka najmniejszy odsetek osób mówiących po walijsku.

Obecność dużych miast sprawia, że to najgęściej zaludniony region Walii i największy pracodawca w kraju. Jest to również region o największym zróżnicowaniu statusu majątkowego mieszkańców. To tu znajduje się dość prężnie rozwijająca się stolica kraju, Cardiff, jak również postindustrialne Doliny (The Valleys), borykające się z masą problemów społecznych, spuściźnie po reformach bezwzględnej Żelaznej Damy.

Skarby Południowej Walii

Najważniejszym turystycznym atutem regionu jest bez wątpienia wybrzeże. Rozległe pływy dwa razy dziennie odsłaniają ogromne plaże tworząc idealne miejsca do spacerów. To tu znajduje się niezwykle efektowne Glamorgan Heritage Coast oraz półwysep Gower, jeden z pięciu parków krajobrazowych (w Wielkiej Brytanii nazywanych area of outstanding natural beauty) w Walii.

Południe przyciąga bogactwem parków i rezerwatów, kilkoma atrakcyjnymi zamkami, fantastycznym muzeum-skansenem St Fagans. Dużą zaletą mieszkania na Południu jest jego idealna lokalizacja – blisko stąd do wielu innych walijskich skarbów, np. parków narodowych Brecon Beacons i Pembrokeshire, jak również do zachodniej Anglii.

Mapka polecanych atrakcji (w opracowaniu):

Polecamy:

Zmierzyć się z Taff TrailZmierzyć się z Taff Trail to jeden z najbardziej znanych, najlepiej zorganizowanych i opisanych szlaków w Walii. Jego nazwa pochodzi od rzeki Taff, jednej z głównych walijskich rzek, wzdłuż której w dużej części szlak przebiega. Znakomity szlak tak dla rowerzystów, jak i dla pieszych.

Afan Forest Park na nogach i roweremAfan Forest Park na nogach i rowerem Afan Park, znajdujący się w hrabstwie Neath Port Talbot w południowej Walii, to idealne miejsce na spacer; jest również szczególnie lubianym miejscem docelowym dla rowerzystów, zwłaszcza wyczynowych (górskich).


Dworek Llancaiach FawrDworek Llancaiach Fawr – jak podają uczeni w pismach, mózg kobiety jest znacznie lżejszy od mózgu mężczyzny, jest ona zatem od niego o wiele mniej mądra i myślenie przychodzi jej z trudnością. Kobietom nie można powierzyć gotowania ani innych czynności kuchennych.

1940 Swansea Bay, muzeum inne niż wszystkie1940 Swansea Bay, muzeum inne niż wszystkie – muzeum poświęcone drugiej wojnie światowej, a konkretnie niemieckim nalotom na Swansea w 1940 roku i ich wpływowi na życie mieszkańców; muzeum, w którym nie będziesz ziewał.


Skansen St. Fagans - dotknąć historiiSkansen St. Fagans – dotknąć historii – Skanseny są chyba najsensowniejszym typem muzeów; bezboleśnie i bez ziewania zabierają nas w podróż przez historię, pozwalając jej dotknąć, na moment stać się jej częścią. Takie właśnie jest St Fagans niedaleko Cardiff. 


Tupot białych mew nad południowym wybrzeżemTupot białych mew nad południowym wybrzeżemCzternastokilometrowa, nietrudna a bardzo malownicza trasa wiodąca wzdłuż klifowego wybrzeża Glamorgan Heritage Coast.Elvis is in town - w PorthcawlElvis is in town – w Porthcawl Coroczny festiwal Elvisa w nadmorskim miasteczku Porthcawl w Walii południowej przyciąga tłumy. Można nie lubić. Można prychać na kicz. Machać ręką, że odstąp szatanie. Ale Elvis w Porthcawl z roku na rok obrasta w siłę, jest coraz bardziej pstrokaty, roześmiany i wyluzowany.

Ewenny Priory i stary światEwenny Priory i stary świat – “Tu jest taka fantastyczna akustyka, mamy tu koncerty i każdy artysta zarzeka się, że w lepszym miejscu nigdy nie występował. Ja 20 lat mieszkałam we Francji i Francja się po prostu nie umywa do Ewenny. A tu patrz, oto reprodukcja obrazu Williama Turnera, który artysta namalował tu właśnie.”

Prehistoryczne grobowce Tinkinswood i St LythansPrehistoryczne grobowce Tinkinswood i St LythansTinkinswood burial chamber i St Lythans burial chamber, to dwa przykłady doskonale zachowanych grobowców z epoki kamienia, sprzed około 6000 lat. Do końca nie wiadomo ani kto, ani jak, ani właściwie dlaczego wzniósł te konstrukcje.

Spacerkiem przez Gower: Langland Bay, Caswell Bay, Pwll DuSpacerkiem przez Gower: Langland Bay, Caswell Bay, Pwll DuWales Coast Path to nazwa ścieżki biegnącej wzdłuż całego walijskiego wybrzeża. Ten unikalny projekt połączył ze sobą mnóstwo istniejących lokalnych ścieżek, a poprzez zastosowanie różnych ułatwień uczynił spacery wybrzeżem przyjazne ludziom w każdym wieku i o różnej sprawności ruchowej.

Ostatni zamek na WyspachOstatni zamek na Wyspach – Choć dziś wielu z sentymentem patrzy na “prawdziwy i wolny” kapitalizm sprzed dwustu lat, życie tych, którym się powiodło, wcale nie było wówczas takie sielankowe. Przypominają o tym kamienne wieże z Nantyglo, zbudowane jako schronienie dla bogatego właściciela okolicznych kopalń, przed jego pracownikami.

Postindustrialna WaliaPostindustrialna Walia – Najnowsza historia Walii to rewolucja industrialna, narodziny silnej walijskiej gałęzi Partii Pracy, strajki i likwidacja przemysłu. No i ostatnie trzydziestolecie, w którym kraj na nowo próbuje odnaleźć swoją tożsamość i uporać się z balastem negatywnego dziedzictwa po bezwzględnych rządach pani Thatcher.

Podziemny skansen - Big PitPodziemny skansen-Big Pit – Są miejsca, które po prostu trzeba odwiedzić, pomimo, że być może nie każdego pociąga taki rodzaj atrakcji. “Big Pit” to po prostu “wielki szyb”, albo “wielka kopalnia”.Królowa brytyjskich plażKrólowa brytyjskich plaż – Majestatyczna Rhossili nieustannie bryluje w rankingach turystycznych. W 2010 roku została nawet uznana za najpiękniejszą plażę w całej Wielkiej Brytanii. I naprawdę trudno się temu dziwić! Znajduje się w zachodniej części półwyspu Gower.

Three Cliffs BayZatoka Trzech Klifów – Three Cliffs Bay, to jedno z najbardziej charakterystycznych i znanych miejsc w Walii, z racji swojej malowniczości bardzo popularne tak wśród spacerowiczów, jak i fotografów. Do wytropienia niedaleko od Swansea.


Culver HoleKreatywny transfer dóbr w Port Eynon – Czyli o dziupli przemytniczej sprytnie ulokowanej w klifie.

Jedyna taka latarnia – WhitefordJedyna taka latarnia–Whiteford – Na samym końcu półwyspu Gower znajduje się estuarium rzeki Loughor. W trakcie odpływu estuarium zmienia się w ogromną plażę. To właśnie tutaj w 1865 roku wybudowano efektowną, żeliwną latarnię morską. Dziś to ostatnia tego typu latarnia morska zachowana w Europie.

Advertisement

One thought on “Południe”

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: