Wybrzeże Glamorgan

Southerndown

Glamorgan Heritage Coast

Klifowe wybrzeże Glamorgan Heritage Coast na południu Walii rozciąga się mniej więcej od Porthcawl do Barry. Jego uroda jest niezaprzeczalna; dramatyczne klify są znakomicie podkreślane przez rozłożyste plaże odsłaniane dwa razy na dobę przez ogromny odpływ. Glamorgan Heritage Coast wchodzi w skład słynnej Wales Coast Path, czyli ścieżki spacerowej biegnącej wzdłuż całego walijskiego wybrzeża. Całe wybrzeże Glamorgan można podejrzewam przejść w jeden dzień, jak ktoś ma parcie na rezultat; ja osobiście wolę zdobywać je w krótszych odcinkach, z przerwami na herbatkę z termosu, podziwianie widoków i relaks w najczystszej postaci. Spacery Glamorgan Heritage Coast nie należą do szczególnie wyczerpujących, i są niezwykle przyjemne dla oka.

Spacer można zaplanować górą klifu lub plażą. Jeśli spacerujesz klifem, unikaj podchodzenia do krawędzi. Jeśli wybierzemy drugą opcję, musisz pamiętać o pływach, które następują relatywnie szybko; jeśli się za bardzo zagapisz, nie zawsze będziesz miał możliwość ucieczki. Wspinaczka po klifach nie wchodzi w grę – klify podlegają erozji i mają skłonności do nerwowych osuwów. Godziny pływów są zmienne i wybierając się na całodniową włóczęgę warto je sprawdzić np. tutaj. Potraktuj to dość poważnie, wciąż zdarza się, że ludzie tam giną.

Wzdłuż wybrzeża znajduje się kilka niedużych miejscowości, wśród których bardzo przyjemne dla oka Southerndown i Llantwitt Major są chyba najpopularniejsze. Nieduża wioska St Donat’s jest gospodarzem renomowanej szkoły z internatem, Atlantic College. Nashpoint może pochwalić się bardzo elegancką latarnią morską oraz ikonicznym klifem przypominającym egipskiego Sfinksa. Z uwagi na swoją budowę (i dość częste osuwy) wybrzeże Glamorgan to raj dla poszukiwaczy skamielinek. Ma również swoją nieoficjalną plażę dla wielbicieli opalania bez udziału odzieży.

Skamieliny z Glamorgan Heritage Coast

Polecamy:

Tupot białych mew nad południowym wybrzeżemTupot białych mew nad południowym wybrzeżemCzternastokilometrowa, nietrudna a bardzo malownicza trasa wiodąca wzdłuż klifowego wybrzeża Glamorgan Heritage Coast.Elvis is in town - w PorthcawlElvis is in town – w Porthcawl Coroczny festiwal Elvisa w nadmorskim miasteczku Porthcawl w Walii południowej przyciąga tłumy. Można nie lubić. Można prychać na kicz. Machać ręką, że odstąp szatanie. Ale Elvis w Porthcawl z roku na rok obrasta w siłę, jest coraz bardziej pstrokaty, roześmiany i wyluzowany.

Ewenny Priory i stary światEwenny Priory i stary świat – “Tu jest taka fantastyczna akustyka, mamy tu koncerty i każdy artysta zarzeka się, że w lepszym miejscu nigdy nie występował. Ja 20 lat mieszkałam we Francji i Francja się po prostu nie umywa do Ewenny. A tu patrz, oto reprodukcja obrazu Williama Turnera, który artysta namalował tu właśnie.”

Prehistoryczne grobowce Tinkinswood i St LythansPrehistoryczne grobowce Tinkinswood i St LythansTinkinswood burial chamber i St Lythans burial chamber, to dwa przykłady doskonale zachowanych grobowców z epoki kamienia, sprzed około 6000 lat. Do końca nie wiadomo ani kto, ani jak, ani właściwie dlaczego wzniósł te konstrukcje.

Wybrzeże Glamorgan znane i mniej znane [cz.1]Wybrzeże Glamorgan znane i mniej znane [cz.1] – Klifowe wybrzeże Glamorgan Heritage Coast rozciąga się mniej więcej od Porthcawl do Barry. To piękna okolica, jak najbardziej warta waszego czasu. Poniżej znajdziecie opisy ścieżek, plaż oraz innych atrakcji, również tych, o których mało kto wie. Mamy nadzieję, że zachęcimy was do włóczęgi.

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: