Zachód

Green Bridge of WalesWalia Zachodnia – West Wales

Walii Zachodnia to głównie Pembrokeshire – hrabstwo będące rajem dla miłośników klifów i rozległych plaż (część południowa) oraz małych uroczych portów z kolorowymi kutrami (część północna). To fragment Walii szczodrze obdarzony interesującymi miejscami do odwiedzenia. Jest domem dla parku narodowego o nazwie Pembrokeshire Coast National Park, najmniejszego city w Wielkiej Brytanii (St. David’s – 1800 mieszkańców) i najpopularniejszego walijskiego kurortu (Tenby). Można tu podglądać delfiny, zanocować na dzikiej wyspie, obejrzeć kapliczkę mnicha wbudowaną w klif, wpaść na miniaturowe Stonehenge, wdrapać się na zamek, przespacerować się łagodnymi grzbietami górskimi; przede wszystkim można jednak podarować sobie chwilę ciszy i odosobnienia w przepięknych okolicznościach przyrody.

Drugie hrabstwo Walii zachodniej, Carmarthenshire, również oferuje sporo atrakcji, głównie malownicze zamki, meandrujące rzeki, atrakcyjne parki i ogrody, z których najsłynniejszy to National Botanical Gardens of Wales – ogród botaniczny.

Polecamy:

W poszukiwaniu “Zielonego Mostu”W poszukiwaniu “Zielonego Mostu”Green Bridge of Wales to fantastyczna formacja klifowa. Miejsce szczególnej urody ukochane przez fotografów.
Idealny weekend w Mynydd PreseliIdealny weekend w Mynydd Preseli – Pasmo niewysokich ale niezwykle malowniczych wzgórz w Pembrokeshire. Dla wędrowców, rowerzystów, kampingowiczów i poszukiwaczy ciszy i spokoju.National Botanic Gardens of WalesNational Botanic Gardens of Wales – Spektakularny ogród botaniczny w sercu malowniczego Carmarthenshire. Na jego zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień. A najlepiej cztery. Po jednym o każdej porze roku.


Wybrzeże Cardigan [cz.1] – od Mwnt do CwmtuduWybrzeże Cardigan [cz.1] – od Mwnt do Cwmtudu – Pierwsza część wycieczki wzdłuż Ceredigion Coast Path to przede wszystkim maleńkie osady w odciętych od świata zatokach i zaciszne plaże kryjące się w cieniu majestatycznych klifów.


Wybrzeże Cardigan [cz.2] – New Quay i AberaeronWybrzeże Cardigan [cz.2] – New Quay i Aberaeron – Kolejne przystanki na szlaku Ceredigion Coast Path – New Quay i Aberaeron – to malownicze i tętniące życiem miasteczka, w których łatwo zapomnieć o codziennych problemach.


Aberystwyth – oaza na środkowo-walijskim pustkowiuAberystwyth – oaza na pustkowiu – Kiedy po kilkudziesięciu kilometrach zakrętów, wijących się przez pustkowia środkowej Walii, wjeżdża się do Aberystwyth, można zrozumieć, czym dla wędrujących po pustyniach były zielone oazy. Jedyne miasto z prawdziwego zdarzenia w tej części kraju, oferuje wszystko, czego spragniony wędrowiec może oczekiwać.

1 dzień w południowym Pembrokeshire1 dzień w południowym Pembrokeshire – nieprzesadnie wymagająca propozycja dla miłośników otwartych przestrzeni, bezkresnej tafli oceanu, dramatycznej linii brzegowej i dzikiej przyrody.Ci wspaniali mężczyźni na swoich żelaznych rumakachCi wspaniali mężczyźni na swoich żelaznych rumakach – Jest taka plaża w południowo-zachodniej Walii, która przyciąga nie tylko swoją niekwestionowaną urodą, ale również echem wielkich wyczynów, które znał cały świat.


Walia na 1 dzień: Laugharne, Pendine, SaundersfootWalia na 1 dzień: Laugharne, Pendine, Saundersfoot – W serii Walia na 1 dzień zapraszamy dziś na południe, na pogranicze hrabstw Pembrokeshire i Carmarthenshire. Nasza kolejna trasa na 1 dzień powiedzie przez miasteczko poety Dylana Thomasa – Laugharne, plażę Pendine i śródziemnomorski w klimacie porcik Saudersfoot.

Białe Piaski i Błękitna LagunaBiałe Piaski i Błękitna Laguna – Takie ładne nazwy można spotkać na samym koniuszku walijskiego “buta” w zachodnim Pembrokeshire. Poszukiwacze spokoju, przestrzeni i dzikiej przyrody będą usatysfakcjonowani: to miejsce z jedynie minimalnym wpływem cywilizacji. Wielbiciele postindustrialu również nie będą zawiedzeni.

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: