Brecon Beacons

Brecon Beacons – Bannau Brycheiniog

Brecon Beacons National Park to jeden z trzech walijskich parków narodowych. Idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, miłośników ładnych widoczków, miłośników fotografii krajobrazowej oraz pozostałych miłośników.

Nazwa parku pochodzi od słowa beacon które oznacza światło rozpalane dla przekazania jakiejś informacji; kto oglądał Władcę Pierścieni, będzie pamiętał Beacons of Minas Tirith, ogniska rozpalane na szczytach górskich, poprzez które Gondor wzywał Rohan na pomoc. Podobno między innymi do tego rodzaju komunikacji szczyty Brecon Beacons były w dawnych czasach wykorzystywane.

Kiedyś, na samym początku mojej przygody z Brecon Beacons wydawało mi się, że ten park to zaledwie kilka malowniczych pagórków, nieco przypominających co łagodniejsze fragmenty Beskidów. Wydawało mi się, że park musi być bardzo mały bo przecież znajduje się w kraju wielkości dwóch polskich województw, i w ogóle o czym my tu mówimy… tymczasem Brecon Beacons nie tylko jest rozległy, ale również niesamowicie zróżnicowany w swojej ofercie. Są tu szlaki górskie o rozmaitym stopniu trudności, wodospady wyłaniające się znienacka przed twoimi oczami by czarować i uwodzić; są jaskinie dla poszukiwaczy podziemnych emocji. Znajdziesz tu zamki o różnym stopniu zachowania, od ruin, po niemal pełną strukturę, i wioseczki ze starymi kościółkami. Fauna parku nie przypomina może ogrodu zoologicznego, ale park cieszy się m.in. sporą populacją ptaków drapieżnych, w tym efektownej kani rudej (red kite) uznawanej za jeden z symboli Walii. Mniej więcej od Wielkanocy do końca sezonu letniego w Brecon Beacons działa wąskotorowa kolejka z lokomotywą parową; przejazd produkującą malownicze obłoczki pary kolejką jest niewątpliwie jednym z atrakcyjniejszych sposobów zwiedzania parku, zwłaszcza dla dzieci. 

Park oferuje wiele opcji aktywnego wypoczynku, od trekkingu, przez jazdę na rowerze, łowienie ryb, oglądanie nocnego nieba, skoki do wodospadów czy nawet survival. W centrach dla odwiedzających, visitor centre, zawsze można liczyć na treściwą ulotkę, mapkę i  często kafeję z herbatą i ciachem, a czasem i czymś konkretniejszym do zjedzenia, najczęściej powiązanym z frytkami, jak nakazuje szlachetna brytyjska tradycja.

Są dwa główne visitor centre i kilka pomniejszych. Najgłówniejsze z głównych to National Park Visitor Centre – The Mountain Centre na obrzeżach wsi Libanus, 6 mil na południe od Brecon. To dobre miejsce żeby rozpocząć swoją przygodę z parkiem. Znajduje się na odludziu i otoczone jest przez piękne okoliczności przyrody. Oferuje zestaw niewymagających spacerów, ptaki polujące na okruchy ciasta marchewkowego i parking (płatny: 2-3 funty/dzień).

National Park Visitor Centre – The Mountain CentreNajważniejszym miastem powiązanym z Brecon Beacons jest oczywiście Brecon. Jedną z jego głównych atrakcji jest Monmouthshire and Brecon Canal, malowniczy kanał oferujący m.in. sympatyczną możliwość spędzenia urlopu na podłużnej łodzi płaskodennej. To taki tradycyjny brytyjski przepis na relaks, szczególnie preferowany przez emerytów; przyjemność nie należy niestety do najtańszych. Brecon to również walijska stolica kultury; latem odbywa się tu Brecon Jazz, festiwal który w trakcie 20 lat swojego istnienia dorobił się całkiem przyzwoitej reputacji i zaskarbił sobie oddane grono miłośników muzyki z całego kraju.W trakcie festiwalu miasteczko pulsuje od muzyki; nie tylko jazz, ale folk, rock i blues obejmują w posiadanie ulice, puby i kawiarnie Brecon.

Orientacyjna mapka parku, zapożyczona ze strony Bestwalks:

Polecamy:

Brecon Horseshoe – Pen Y Fan dla nieco bardziej wymagających  – liczący około 16km szlak wiedzie łagodnymi szczytami dookoła jeziora Neuadd z kulminacją w postaci najwyższego szczytu południowego UK, Pen Y Fan.

Wodospady Doliny NeathWodospady Doliny Neath – Pierwsza z propozycji z “Krainy Wodospadów” w dolinie Neath. Szlak, który śmiało może konkurować z najładniejszymi tego typu szlakami w kraju a może i Europie. Jako bonus galeria.

 

Zmierzyć się z Taff TrailZmierzyć się z Taff Trail to jeden z najbardziej znanych, najlepiej zorganizowanych i opisanych szlaków w Walii. Jego nazwa pochodzi od rzeki Taff, jednej z głównych walijskich rzek, wzdłuż której w dużej części szlak przebiega. Znakomity szlak tak dla rowerzystów, jak i dla pieszych.

Pen-y-Fan [Galeria]Pen-y-Fan – Najwyższa góra Parku Narodowego Brecon Beacon, nawet jeśli nie imponuje wysokością, oferuje olśniewające widoki na połowę Walii. Oczywiście tylko przy dobrej pogodzie, która rzadko tu gości. Przy gorszej bywa, jak na zdjęciach w galerii. Da się żyć.

Zima w LibanusieZima w Libanusie – Późna jesień i zima wcale nie oznaczają, że musisz zamknąć się w domu, owinąć kocem i próbować przeczekać. Zachęcamy wszystkich do zimowych odwiedzin w samym środku górskiego Parku Narodowego Brecon Beacons.


Woodstock for the mindWoodstock for the mind – Hay-on-Wye to słynne “miasto książek”, a odbywający się tu literacki Hay Festival ma opinię jednej z najważniejszych imprez tego typu w całym anglojęzycznym świecie. Poza tym, to urocze, pograniczne miasteczko, do którego koniecznie trzeba zajrzeć przed wyprawą w Czarne Góry.

Abergavenny – Nowe JeruzalemAbergavenny – Nowe Jeruzalem – Największe miasteczko w okolicy, to doskonałe miejsce na zakupy, na słynnym cotygodniowym targu, albo na kulinarne przygody podczas Abergavenny Food Festival. Trudno też o lepszą bazę wypadową w Black Mountains.


Kamienne strażnice Black MountainKamienne strażnice Black Mountain – W kategorii romantycznych ruin, od dobrych dwustu lat, zamek Carreg Cennen ma bardzo niewielu konkurentów. Już pod koniec osiemnastego wieku zachwycali się nim pierwsi turyści, a rzesze artystów malowały i szkicowały go z każdej możliwej perspektywy.

Z daleka od tłumów w Brecon BeaconsZ daleka od tłumów w Brecon Beacons – Tym razem zapraszamy na przejażdżkę przez północno-zachodnią część parku narodowego Brecon Beacons. Ta okolica nosi nazwę Black Mountain. To kraina wielkich otwartych przestrzeni, falujących wzgórz i dzikich pustkowi.

Black MountainsPolecamy też zakładkę poświęconą Górom Czarnym/Black Mountains, zajmującym wschodnią część Parku Narodowego Brecon Beacons. Łagodne wzniesienia, malownicze zamki, urocze wioski tworzą wyjątkowe miejsce które zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu wędrowców.

Przydatne informacje:

Oficjalna strona Parku Narodowego Brecon Beacons: www.breconbeacons.org

Strona z rekomendacjami szlaków: www.bestwalks.com

Strona kolejki parowej: www.breconmountainrailway.co.uk

Strona poświęcona Monmouthshire and Brecon Canal: www.breconbeacons.org/monmouthshire-brecon-canal

Red Kite Feeding Station: www.redkiteswales.co.uk

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: