Północne Wybrzeże i Conwy

Conwy Castle and Bridges

Północne wybrzeże Walii można śmiało podzielić na dwie części: wschodnią – od Mostyn przy ujściu rzeki Dee do Colwyn Bay – i zachodnią – od Rhos on Sea do Bangor, a nawet dalej do Caernarfon.

Wschodni fragment to głównie bardzo brytyjskie nadmorskie kurorty. Przede wszystkim Prestatyn z ogromną “wakacyjna wioską” Pontins, próbujące odnaleźć swoją drogę Rhyl i nieco bardziej stylowe Colwyn Bay – wakacyjne oazy dla rodzin z dziećmi albo miejsca kawalerskich i panieńskich wieczorów, dla tych, którzy rodziny dopiero planują założyć. Nawet jeśli czasem brak tu słońca, na pewno nie można narzekać na brak rozrywki.

Zachodnia część zaczyna się w wiktoriańskim kurorcie Llandudno, z którego w morze wbija się półwysep Greate Orme, gdzie znaleziono jedne z najstarszych śladów ludzkiej działalności na Wyspach Brytyjskich. Kawałek dalej, przy ujściu rzeki o tej samej nazwie, leży malownicze Conwy z ogromnym zamkiem i doskonale zachowanym starym miastem otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi. Dolina rzeki Conwy, wrzynająca się w samo serce Snowdonii, to sielska kraina z kilkoma dawnymi miasteczkami targowymi i kamiennymi wioskami.

Na wysokości Penmaenmawr, niemal z morza, na ponad czterysta metrów wyrastają wzgórza Penmaen Mawr, od których, jak łatwo się domyślić, nazwę zapożyczyło miasteczko. Obok Anglesey i wybrzeża Ardudwy, to jedno z najlepszych miejsc dla poszukiwaczy śladów prehistorii w Walii. Wzgórza niemal usiane są kamiennymi kręgami!

Katedralne City of Bangor, zamykające ten fragment wybrzeża jest jednym z najmniejszych miast Wielkiej Brytanii. Swój tytuł zawdzięcza wprawdzie dawnym, lepszym czasom, ale tysiące studentów Bangor University, dodaje mu kolorytu. Tuż za miastem stoi jeden z bardziej malowniczych zamków Snowdonii – Penrhyn Castle, symbol fortuny, jakiej w osiemnastym i dziewiętnastym wieku można było dorobić się na łupkach wydobywanych górach północnej Walii.

Polecamy:

Llandudno - wiktoriański kurort na północyLlandudno – wiktoriański kurort na północy – Najsłynniejszy walijski kurort to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w północnej Walii.
Szybki spacer po ConwySzybki spacer po Conwy – Jeden z najefektowniejszych zamków w Walii, mury miejskie objęte patronatem UNESCO, góry schodzące wprost do rzeki o tej samej nazwie i najmniejszy dom w UK.Cudowna studnia Św. Winefride/HolywellCudowna studnia Św. Winefride/Holywell – Przepiękny zabytek ze szczególną atmosferą. Najstarsze wciąż działające miejsce pielgrzymkowe w Europie.

 

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: