Monmouthshire

Zamek Raglan

Monmouthshire – Sir Fynwy

Pograniczne hrabstwo naszpikowane pamiątkami po burzliwych latach podboju Walii. Trochę niezdecydowane gdzie ma bliżej… Choć dziś trochę trudno w to uwierzyć, do reformy terytorialnej w 1974 roku, Monmouthshire nie było nawet częścią Walii. Na mapach najczęściej zaznaczano “Wales and Monmouthshire”. Przy “włączaniu” hrabstwa w skład Walii nie obyło się bez protestów, ale sądząc po ilości biało-zielonych flag z czerwonym smokiem, powiewających nie tylko na gmachach publicznych, ale i w oknach domów, mieszkańcy pogodzili się z losem.

Polecamy:

The Three Castles – GrosmontThe Three Castles - Grosmont – Najbardziej “dworski” z Trzech Zamków, a przyklejone do niego dawne miasteczko, to jedno z urokliwszych miejsc na Pograniczu.The Three Castles – Skenfrith The Three Castles – Skenfrith – Zamek w Skenfrith – drugi z “trójki” – być może nie imponuje potęgą ani rozmachem, ale jest świetnym przykładem przedostatniego szczebla w drabinie zamkowej ewolucji, na szczycie której znajdują się majestatyczne twierdze Północnej Walii.

The Three Castles – White CastleThe Three Castles – White Castle – Największy i najlepiej zachowany z całej “trójki”, w przeciwieństwie do Grosmont i Skenfrith, stoi samotnie na wzgórzu, z którego rozciągają się widoki na dolinę rzeki Usk, świętą górę Skirrid, a w ładny dzień nawet na odległe szczyty Parku Narodowego Brecon Beacons.

Kwitnące UskKwitnące Usk – Leżące w graniczącym z Anglią hrabstwie Monmouthshire maleńkie Usk, ma wszystko, czego może poszukiwać turysta błądzący bocznymi walijskim drogami. Dziwnym trafem niewielu ich tu dociera.

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: