Wschód i pogranicze

Stara zabudowa w LudlowWschodnia Walia i Marches (Pogranicze)

Polecamy:

Tintern Abbey - perła PograniczaTintern Abbey – perła Pogranicza – Ozdoba Doliny Wye – opactwo Tintern, którego początek ginie w odmętach wczesnego średniowiecza.
The Three Castles - GrosmontThe Three Castles – Grosmont – Najbardziej “dworski” z Trzech Zamków, a przyklejone do niego dawne miasteczko, to jedno z urokliwszych miejsc na Pograniczu.The Three Castles – SkenfrithThe Three Castles - Skenfrith – Zamek w Skenfrith – drugi z “trójki” – być może nie imponuje potęgą ani rozmachem, ale jest świetnym przykładem przedostatniego szczebla w drabinie zamkowej ewolucji, na szczycie której znajdują się majestatyczne twierdze Północnej Walii.

The Three Castles – White CastleThe Three Castles – White Castle – Największy i najlepiej zachowany z całej “trójki”, w przeciwieństwie do Grosmont i Skenfrith, stoi samotnie na wzgórzu, z którego rozciągają się widoki na dolinę rzeki Usk, świętą górę Skirrid, a w ładny dzień nawet na odległe szczyty Parku Narodowego Brecon Beacons.

Woodstock for the mindWoodstock for the mind – Hay-on-Wye to słynne “miasto książek”, a odbywający się tu literacki Hay Festival ma opinię jednej z najważniejszych imprez tego typu w całym anglojęzycznym świecie. Poza tym, to urocze, pograniczne miasteczko, do którego koniecznie trzeba zajrzeć przed wyprawą w Czarne Góry.

Abergavenny – Nowe JeruzalemAbergavenny – Nowe Jeruzalem – Największe miasteczko w okolicy, to doskonałe miejsce na zakupy, na słynnym cotygodniowym targu, albo na kulinarne przygody podczas Abergavenny Food Festival. Trudno też o lepszą bazę wypadową w Black Mountains.


Arthur’s StoneArthur’s Stone – czyli Kamień Artura, to neolityczny grobowiec liczący sobie około pięciu tysięcy lat. Dość niepozorną budowlę wznieśli prawdopodobnie koczownicy, sezonowo wypasający swe stada na zboczach Złotej Doliny. Ze wzgórza, na którym stoi rozciągają się fantastyczne widoki na Golden Valley i Black Mountains!

Romański klejnot HerefordshireRomański klejnot Herefordshire – Wiejski kościół w Kilpeck, który w niemal niezmienionym stanie przetrwał prawie tysiąc lat!
Zwolnij w LudlowZwolnij w Ludlow – Jedno z najlepiej zachowanych miasteczek w Wielkiej Brytanii, nad którym górują ruiny średniowiecznego zamku. Zdaniem niektórych, to the loveliest market town in England.Pogranicze w ogniuPogranicze w ogniu – Znakomita propozycja na relaksujący weekend za miastem. Zielone wzgórza, wyluzowana atmosfera pogranicza, kamping na poziomie – Presteigne i okolice.

.

Pod patronatem UNESCOPod patronatem UNESCO – Jest takie miasteczko na pograniczu, w angielskim hrabstwie Shropshire (West Midlands), które nazywa się Ironbridge. Najlepiej odwiedzić je jesienią; opadające liście i dym z domowych kominków pięknie odtwarzają atmosferę świata, który już dawno przeminął.

Symonds Yat - perełka PograniczaSymonds Yat – perełka Pogranicza – Leżąca w dolinie rzeki Wye malownicza osada Symonds Yat, to doskonałe miejsce na całodzienny piknik. W zależności od potrzeby chwili piknik aktywny, lub przy filiżance herbaty. W obu przypadkach z doskonałymi widokami.


Nabrać lepidopterologaNabrać lepidopterologa – W Wye Valley Butterfly Zoo, w ogromnej szklarni, można z bardzo bliska zapoznać się z kilkudziesięcioma gatunkami tropikalnych motyli i ciem. Niektóre z nich, bajecznie kolorowe, mają wielkość dwóch dłoni! I lubią przysiadać na gościach…


Great Malvern i wzgórza The MalvernsGreat Malvern i wzgórza The Malverns – Położone na pograniczu trzech angielskich hrabstw: Herefordshire, Worcestershire i Gloucestershire, Great Malvern posiadało kiedyś status uzdrowiska. W czasach wiktoriańskich przywożono tu bladolice Angielki o kruchym zdrowiu i wystawiano je na działanie zimnego górskiego powietrza, cudownej wody ze źródła, popołudniowych herbatek i całego tego pozostałego “jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach opalamy się”.

Kwitnące UskKwitnące Usk – Leżące w graniczącym z Anglią hrabstwie Monmouthshire maleńkie Usk, ma wszystko, czego może poszukiwać turysta błądzący bocznymi walijskim drogami. Dziwnym trafem niewielu ich tu dociera.


Ze szklanką cydru nad średniowieczną mapąZe szklanką cydru nad średniowieczną mapą – Przez co najmniej kilkanaście stuleci istnienia, pograniczne City of Hereford zdecydowanie zapracowało sobie na spokojną starość, którą się dziś cieszy. Na pewno jeszcze nie prowincjonalna mieścina, ale też już zdecydowanie nie centrum wydarzeń. Miejscowych może trochę nudzić, ale gości wciąż potrafi zaskoczyć.

Zamek Flint oraz Park Wepre z zamkiem EwloeZamek Flint oraz Park Wepre z zamkiem Ewloe – Dwa średniowieczne zamki, przyjemny park na rodzinne spacery i widoki na ujście rzeki Dee. Napisane, sfotografowane i podrzucone przez smoczą czytelniczkę i koleżankę – Olę Jones.


Pistyll Rhaeadr i Lake VyrnwyPistyll Rhaeadr i Lake Vyrnwy – Wzgórza północnego Montgomeryshire, pocięte labiryntem wąskich dróg łączących miniaturowe osady, skutecznie skrywają dwa niezwykłe skarby: najwyższy wodospad i największe jezioro Walii.

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: