Walia samochodem

Walia samochodem

Nie ma wątpliwości: bez samochodu wiele z najciekawszych fragmentów Walii pozostanie dla ciebie niedostępnych. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niedostatek i nieefektywność transportu publicznego. Spore fragmenty Walii, zwłaszcza środkowej, to praktycznie odcięte od świata osady; nie ma tu co marzyć o regularnie kursujących autobusach.  Samochód daje niesamowitą wolność eksploracji i pozwala czas zaoszczędzony na przejazdach spożytkować na ciekawsze zajęcia.

Obcokrajowiec, który po raz pierwszy wjeżdża do Walii, natychmiast dostaje kociokwiku na skutek obcowania z podwójnym nazewnictwem na znakach drogowych i trochę to trwa, zanim się przyzwyczai. Można się kręcić w kółeczko na rondzie przez pięć minut próbując desperacko skoordynować swoje położenie z mapą i polec. Satnav bardzo ułatwia sprawę; dodatkowo można złośliwie pośmiać się z tego, jak system głosowy męczy się z wymową i często również polega.

photo by Visit Wales

W Walii jako części UK obowiązuje oczywiście ruch lewostronny. Odległości podawane są w milach; mila jest nieco dłuższa niż kilometr, łatwo się przestawić. 1mila = 1.6km. Wyprzedzasz używając zewnętrznego pasa (po swojej prawej stronie). Uporczywe blokowanie środkowego pasa na autostradzie (sarkastycznie zwane cruising’iem) uważane jest za buractwo. Pasy są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów. Używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy jest zabronione, aczkolwiek niestety wciąż jeszcze dość powszechne. Policję na drogach spotyka się rzadko, ale za to kamery – nagminnie. Kierowcy są generalnie wobec siebie dość uprzejmi i wyrozumiali, zwłaszcza widząc zdezorientowany samochód na zagranicznych numerach.

W terenie zabudowanym wolno jechać z prędkością do 30 mil/godzinę (niecałe 50 km), poza terenem zabudowanym – 60 mil/godz, na drogach szybkiego ruchu, tzw. dwupasmówkach i na autostradach – 70 mil/godz. Jedyna walijska autostrada, M4 z Londynu do Swansea, jest bezpłatna, z wyjątkiem opłaty za przejazd mostami Severn przy wjeździe do Walii, obecnie 6.50 za samochód osobowy. Można je objechać ale nadłożysz drogi i ostatecznie koszt pewnie będzie taki sam.

Parkowanie może być problematyczne; jest wiele systemów i regulacji, najczęściej spotykanym jest pay&display, czyli kupujesz bilet na określoną ilość czasu i wykładasz go w widocznym miejscu w samochodzie.  Nie wolno parkować na podwójnej linii, a na pojedynczej można stać tylko chwilkę. Walia otacza opieką osoby niepełnosprawne i patrzy nieprzychylnie na nieuprawnionych kierowców parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych (disabled – anabl).

Przy autostradzie spotyka się tzw. servicesgwasanaethau, czyli parking ze stacją benzynową, sklepami, restauracjami i toaletami. Toalety są bezpłatne, ale reszta zazwyczaj zbójecko droga. Na parkingu wolno parkować za darmo do dwóch godzin. Jeśli musisz się przespać, to albo będziesz musiał dodatkowo zapłacić, albo skorzystać z motelu, który często również znajduje się na services.

__________
POLECAMY:

wozyPrzewietrzyć głowę – wersja dla wygodnych. Propozycja dla wielbicieli ładnych widoczków dostępnych z siedzenia samochodu, jak również dla miłośników dwóch kółek i ryczących silników. Zapraszamy na malownicze objazdowe kółeczko trasą Cardiff-Brecon-Doliny-Cardiff.

Advertisements

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s