Północ

Snowdonia

Walia Północna – North Wales

Góry Snowdonii, plaże półwyspu Llŷn i Anglesey i potężne edwardiańskie zamki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to trzy główne magnesy przyciągające turystów na północ Walii.

Snowdonia National Park to jeden z trzech parków narodowych w Walii, utworzony najwcześniej, bo w 1951 roku. Jego najwyższym szczytem i symbolem jest Snowdon – najwyższa góra Walii i Anglii. Malowniczy górski krajobraz Snowdonii urozmaicają jeziora, wodospady, małe przytulne wioski, ruiny zamków i pamiątki po najstarszych, prehistorycznych mieszkańcach tych stron.

Oprócz trekkingu, popularną formą odkrywania Snowdonii są kolejki wąskotorowe, często ciągnięte przez stuletnie parowozy (jak Welsh Highland Railway z Caernarfon do Porthmadog, na zdjęciu na górze). W centralnej części parku znajduje się duży kamieniołom, pozostałość po wydobyciu łupków który dzisiaj służy jednej z największych atrakcji dla spragnionych adrenaliny, tzw. zip wire, czyli zjazd, czy może raczej przelot z dużą prędkością na specjalnej linie nad kamieniołomem i jego okolicami.

Na północy, góry Snowdonii schodzą praktycznie do morza Irlandzkiego. Wyjątkowa malowniczość tej części kraju sprawia, że jest ona niezmiennie popularna wśród turystów. Słynny, elegancki wiktoriański kurort Llandudno i przepiękny zamek w Conwy to jedne z najważniejszych atrakcji regionu.

Wyspa Anglesey (Ynys Môn) znana jest przede wszystkim ze swojej niezwykłej urody, faktu, że 3/4 jej mieszkańców mówi po walijsku, a William i Kate mają tam jedną ze swoich posiadłości. Sam książę stacjonuje na Anglesey  podczas pracy jako pilot helikoptera ratowniczego. Wyspa należy do największych w UK. Od stałego lądu oddziela ją cieśnina Menai Strait, a łączą ja z lądem dwa słynne eleganckie mosty. To na Anglesey znajduje się miejscowość z najdłuższą nazwą w UK: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

INTERAKTYWNA MAPKA ATRAKCJI (klik)

Polecamy:

SnowdonSnowdon [Galeria] – Na szczyt najwyższej góry Walii prowadzi osiem oficjalnych szlaków. W galerii zdjęcia z dwóch z nich – Watkin Path i Rhyd Ddu Path.

 


Cadair Idris [Galeria]Cadair Idris – Leżący w południowo-zachodnim rogu Parku Narodowego Snowdonii masyw Cadair Idris, zdecydowanie zasługuje na miano drugiej najpopularniejszej góry parku. W galerii zdjęcia z dwóch wejść (w tym jednego nie do końca udanego).


Chodź, pomaluj mój świat – PortmeirionChodź, pomaluj mój świat – Portmeirion – Portmeirion w północno-zachodniej części Walii to miejsce z zupełnie innej bajki. Jest efektem kaprysu architektonicznego pewnego ekscentryka-wizjonera, który nie bał się realizować marzeń.

 

Llandudno - wiktoriański kurort na północyLlandudno – wiktoriański kurort na północy – Najsłynniejszy walijski kurort to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w północnej Walii.


 


Szybki spacer po ConwySzybki spacer po Conwy – Jeden z najefektowniejszych zamków w Walii, mury miejskie objęte patronatem UNESCO, góry schodzące wprost do rzeki o tej samej nazwie i najmniejszy dom w UK.

 


Caernarfon – “najwspanialszy zamek jaki widziało ludzkie oko”Caernarfon – “najwspanialszy zamek jaki widziało ludzkie oko” – Gdy na początku lat 80. XIII wieku, Edward I spacyfikował północno-zachodnią Walię, jako główny ośrodek administracyjny nowych ziem wyznaczył Caernarfon. Siedzibą władz miał być “najwspanialszy zamek jaki widziało ludzkie oko”.

Dzielni woje z HarlechDzielni woje z Harlech – Choć nie największy i nie najpotężniejszy, Harlech Castle uważa się za jeden z najdoskonalszych przykładów średniowiecznej architektury militarnej.

 


Wędrówka z megalitamiWędrówka z megalitami – Wszystko co powinien zawierać dobry, walijski trek: majestatyczne góry, malownicze wydmy, kamienna twierdza i więcej niż szczypta prehistorii.

 


Dolwyddelan – siedziba walijskich książątDolwyddelan – siedziba walijskich książątJeden z najlepiej zachowanych walijskich zamków stoi samotnie na wysokiej skale, z której rozciągają się fantastyczne widoki na Snowdonię.

 


Walia na 1 dzień – Barmouth (Abermaw)Walia na 1 dzień–Barmouth (Abermaw) – Barmouth leży nad estuarium rzeki Mawddach, które w czasie odpływu wygląda jak ogromna otoczona górami pustynia, na której porozsiadały się przypominające barwne motyle kutry rybackie. Estuarium przecina zabytkowy, prawie kilometrowy, drewniano-żeliwny most z 1867 roku.

Pejzaż post-apokaliptycznyPejzaż post-apokaliptyczny – Żeby na chwilę wyrwać się na Księżyc, a może nawet bardziej na Marsa, nie trzeba od razu zostawać astronautą. Wystarczy zajrzeć na północno-wschodnie wybrzeże Anglesey, do dawnych kopalni miedzi na Parys Mountain.

 


Cudowna studnia Św. Winefride/HolywellCudowna studnia Św. Winefride/Holywell – Przepiękny zabytek ze szczególną atmosferą. Najstarsze wciąż działające miejsce pielgrzymkowe w Europie.

 


Mach Loop (czy leci z nami pilot?)Mach Loop (czy leci z nami pilot?) – Pętla Mach Loop to raj dla planespotterów, którzy na tle zapierających dech krajobrazów, podziwiać mogą akrobacje wojskowych odrzutowców i potężnych transportowców trenujących manewry na niskim pułapie. Dosłownie na wyciągnięcie ręki!

Church-in-the-seaChurch in the sea – Najbardziej rozpoznawalny kościół na wyspie Anglesey – dwunastowieczny St Cwyfan’s Church – znany jest powszechnie jako “kościół w morzu”. Uwielbiają go fotografowie i, raczej przypadkowi w tych stronach, turyści.

 

Cregennan Lakes - skarb ukryty w cieniu Cadair IdrisCregennan Lakes-skarb ukryty w cieniu Cadair IdrisLlynnoedd Cregennan lepiej (nie)znane jako Cregennan Lakes, to jeden z najpilniej strzeżonych sekretów Snowdonii. O leżących u podnóża masywu Cadair Idris jeziorach, otoczonych prehistorycznymi kamieniami i oferujących olśniewające widoki na… wybrzeże, mało kto słyszał. I słusznie. My zdradzimy wam tę tajemnicę po znajomości. Ale… sza!

Llyn Idwal Walk

Snowdonia dla każdego – ścieżka wiodąca dookoła polodowcowego jeziora Llyn Idwal, położonego w północnej części parku, niedaleko od znanej miejscowości Llanberis.

 

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Twój przewodnik po Walii i angielsko-walijskim Pograniczu

%d bloggers like this: