Półwysep Gower

3clb

Półwysep Gower – Gŵyr – Gower Peninsula

Leżący na zachód od Swansea Półwysep Gower, w 1956 roku, jako pierwszy w całej Wielkiej Brytanii otrzymał status Area of Outstanding Natural Beauty (AONB; “Obszar o wybitnym pięknie naturalnym”), czyli odpowiednik polskiego parku krajobrazowego. Jako pierwszy na Wyspach! To powinno wystarczyć za rekomendację. Jeśli to za mało, z czasem postaramy się bardziej…

Polecamy:

Królowa brytyjskich plażKrólowa brytyjskich plaż – Majestatyczna Rhossili nieustannie bryluje w rankingach turystycznych. W 2010 roku została nawet uznana za najpiękniejszą plażę w całej Wielkiej Brytanii. I naprawdę trudno się temu dziwić! Znajduje się w zachodniej części półwyspu Gower.

Three Cliffs BayZatoka Trzech Klifów – Three Cliffs Bay, to jedno z najbardziej charakterystycznych i znanych miejsc w Walii, z racji swojej malowniczości bardzo popularne tak wśród spacerowiczów, jak i fotografów. Do wytropienia niedaleko od Swansea.


Culver HoleKreatywny transfer dóbr w Port Eynon – Czyli o dziupli przemytniczej sprytnie ulokowanej w klifie.

Spacerkiem przez Gower: Langland Bay, Caswell Bay, Pwll DuSpacerkiem przez Gower: Langland Bay, Caswell Bay, Pwll DuWales Coast Path to nazwa ścieżki biegnącej wzdłuż całego walijskiego wybrzeża. Ten unikalny projekt połączył ze sobą mnóstwo istniejących lokalnych ścieżek, a poprzez zastosowanie różnych ułatwień uczynił spacery wybrzeżem przyjazne ludziom w każdym wieku i o różnej sprawności ruchowej.

Jedyna taka latarnia – WhitefordJedyna taka latarnia–Whiteford – Na samym końcu półwyspu Gower znajduje się estuarium rzeki Loughor. W trakcie odpływu estuarium zmienia się w ogromną plażę. To właśnie tutaj w 1865 roku wybudowano efektowną, żeliwną latarnię morską. Dziś to ostatnia tego typu latarnia morska zachowana w Europie.

Advertisements

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s