Snowdonia dla każdego: spacer wokół jeziora Llyn Idwal


Górski park narodowy Snowdonia ma coś dla każdego – pięknymi widokami i dziką przyrodą mogą się tu cieszyć nawet osoby niespecjalnie wysportowane.

Przykładem niewymagającego, a bardzo malowniczego szlaku dla każdego jest ścieżka wiodąca dookoła polodowcowego jeziora Llyn Idwal, położonego w północnej Llyn Idwalczęści parku, nieco na wschód od znanej miejscowości Llanberis.

Spacer rozpoczyna się i kończy przy Ogwen Cottage Ranger Base, położonej przy drodze A5 naprzeciwko jeziora Llyn Ogwen. Jest tam płatny parking, ale można również parkować za darmo na ulicy.

Oprócz eleganckiej tafli jeziora, olbrzymich, luźno porozrzucanych po całej dolinie kamieni narzutowych, czy rwących strumieni można tu podziwiać m.in. słynne wierzchołki Tryfan oraz Glyderau, czyli Glyder Fawr i mniejszy Glyder Fach. Są trudniejsze do zdobycia niż popularny Snowdon, głównie z uwagi na dość wymagające formacje skalne, i w związku z tym przyciągają głównie osoby wysportowane i bardziej doświadczone w obcowaniu z górami.

Warto wspomnieć, że dolina Idwal (Cwm Idwal) została pierwszym walijskim rezerwatem przyrody, nie tylko ze względu na swoją urodę, ale głównie ze względu na rzadkie okazy flory alpejskiej spotykane w wyższych partiach gór. Później weszła w skład parku narodowego.

Sama nazwa Idwal pochodzi od imienia syna walijskiego księcia, który według jednych źródeł został utopiony w jeziorze przez wrogów swego ojca, a według innych skremowany na jego brzegu po śmierci w bitwie.

To piękne miejsce, i zdecydowanie warto spędzić tam kilka godzin.

Kod pocztowy dla nawigacji: LL57 3LZ.

 

This slideshow requires JavaScript.

 

 

 

Advertisement

3 thoughts on “Snowdonia dla każdego: spacer wokół jeziora Llyn Idwal”

 1. Droga Anno, Twoje polecenia są dla mnie ważne. Myślę, że tym razem wraz z moją rodzinką moglibyśmy się wybrać na wycieczkę wokół jeziora. Mam do Ciebie kilka pytań? po pierwsze: jak długo jedzie się z Cardiff? po drugie,czy ja jako osoba poruszając się przy pomocy kul dam sobie radę? Czy na tej trasie można używać wózki dziecięce?(mam dwie dwuletnie wnuczki). Anno byłabym wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Ewa

  Liked by 1 person

  1. Hej Ewo. Do Snowdonii to tak średnio trzeba liczyć z Cardiff ze cztery godziny. Co do kul, to trudno mi jest tak do końca ocenić. Sama kiedyś chodziłam na kulach i pamiętam jaką przeszkodą potrafi być zwykły krawężnik. Ten szlak jest łatwy, chociaż fragmenty ścieżki są kamieniste. Wybacz, nie wiem, jaki jest stopień Twojej sprawności, ale myślę, że można spróbować. Ostatecznie zawsze można zawrócić. Albo przysiąść na brzegu i cieszyć się widokiem 🙂 Z wózkiem dziecięcym to raczej trudno myślę. Pozdrawiam.

   Like

 2. Anno dziękuję za odpowiedź. Mój syn chce mnie zabrać do Brecon Beacons, uważa, że tak będzie dla mnie lepiej. Pozdrawiam i czytam, to co masz do zaproponowania. Ewa

  Liked by 1 person

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s