Plaża w Pembrey

Plaża Cefn Sidan (Pembrey) i Pembrey Country Park


Plaża w Pembrey

Walia jest na drugim miejscu pod względem wielkości pływów na świecie. Oznacza to przede wszystkim, że dwa razy na dobę odpływ odsłania niemal niekończące się kilometry plaż, a następnie za kilka godzin przypływ zakrywa je niemal do ostatniego ziarenka piasku. To zjawisko nie przestaje mnie zachwycać.

Ten spektakularny spektakl natury można podziwiać m.in. na jednej z najpopularniejszych plażMapka południowej Walii: Cefn Sidan, znanej również jako Pembrey, lub Pen-bre w wersji walijskiej. Znajduje się ona pomiędzy Llanelli i Kidwelly (Carmarthenshire).

Wiele przemawia na korzyść tej plaży. Np. jej rozmiar – prawie 13 km długości, co daje możliwość prawie niekończących się spacerów z gwarancją znalezienia dla siebie odludnego zakątka (szczególnie istotne, jeśli się jest np. naturystą). Również jakość piasku – ziarenka są tak drobne, że ma się niemal wrażenie przesiewania przez palce jedwabiu. To, że z uwagi na rozległe płycizny, woda morska przychodząca i odchodząca z pływami nagrzewa się tu szybciej niż w innych miejscach. Wydmy, które kojarzą się przyjemnie z wybrzeżem Bałtyku.

No i wraki. Szkielety statków, które zakończyły swój żywot na mieliznach Pembrey, często wraz z załogami i pasażerami. Takimi, jak 12-letnia Adeline Coquelin, siostrzenica Józefiny, żony Napoleona Bonaparte, której niespodziewanie krótkie życie zakończyło się na tej plaży w 1828 roku. Jest pochowana na lokalnym cmentarzu. Ta informacja, przynajmniej w moim przypadku, dodała tym powrastanym w piasek wrakom bardziej realnego, emocjonalnego i ludzkiego wymiaru.

This slideshow requires JavaScript.

To nie jest plaża o dramatycznej urodzie, jaką odznaczają się np. niektóre plaże klifowe, ale ta niemal nieskończona przestrzeń, łagodne kolory, jedwabisty piasek i błyszczące morze z pewnością pozwalają się łagodnie zrelaksować.

To również idealne miejsce dla wielbicieli sportów typu deska na kółkach i żagiel, albo bolid i latawiec.  Można tu rozwijać całkiem niezłe prędkości i jednocześnie nie martwić się przesadnie o kolizje.

This slideshow requires JavaScript.

Najłatwiej dostać się do plaży przez Pembrey Country Park. Kod pocztowy dla nawigacji: SA16 0EJ. Parking całodniowy kosztuje tu 5f, przy wjeździe na teren parku robione jest zdjęcie numeru rejestracyjnego samochodu, a parking opłaca się przed samym wyjazdem w automacie.

Sam park jest bardzo przyjemny, ładnie zagospodarowany, ma część kempingową dla namiotów i caravanów, i różne atrakcje gównie dla dzieci, np. kolejkę wąskotorową, czy suchy stok narciarski. Są tu również dwie kafeje i całkiem rozsądna ilość vanów z lodami. W parku można sobie rozłożyć leżaczki, zrobić grilla, pojeździć na rowerze, pospacerować po lesie i ogólnie spędzić miło czas.

This slideshow requires JavaScript.

Stronka Parku tutaj

Advertisement

2 thoughts on “Plaża Cefn Sidan (Pembrey) i Pembrey Country Park”

 1. WczorA jak zem ruszył z kopyta to z Llanellowka do zamkowego Kidwelly i ino tumany kurzu za mną się unosiły 😁
  Drugi raz miałem przyjemność zajrzeć. Bo pomimo, że to dosyć niedaleko ode mnie to bez auta trochę trzeba się nagimnastykowac.
  Przyznam, że z wrakami miałem pierwszy raz do czynienia i na 3/4 plaży które ‘zrobiłem’ naliczyłem 6, no w porywach 7. Z czego 3 robiły naprawdę ogromne wrażenie.
  Ponoć pod piachami do 300 sztuk się jakimś sposobem doliczyli.
  Na tej przepastnej przestrzeni piachu pięknie odznaczają się wydmy, a w dalszych na zachód partiach i lasy okalają iglaste (co też może nieść skojarzenia z bałtyckim wybrzeżem).
  A po drugiej stronie Zatoki Carmarthen pięknie rozpościera się ultra-przecudny walijski pieszczoszek – Półwysep Gower. Z pokładu tejże plaży widać jak na wyciągnięcie ręki unikatową, jedyna w swoim rodzaju żeliwna latarnię Whiteford, wzgórza i kliffy oraz kultowy już Worm’s Head.
  Pełno ‘Bob’ow’ – jak ja je nazywam 😅 czyli Meduz Baryłkowych wyrzuciło ostatnimi dniami. Skutki ocieplenia klimatu odczuwalne są i tutaj 😢 a śmieci tyle samo jak i nie więcej co tego galaretowatego truchła. Ludzie sprzatajmy po sobie! 🚫🚮
  Poza tym w ekstraktach piękne stożkowate muszelki do zdobycia na tychze złotych piaskach.
  Może nie najpiękniejsza ale najdłuższa w Walii (tym samym jedną z najdłuższych w całym UK) i napewno warta odwiedzenia 🧡 w szczególności dla tych wraków i przestrzeni.

  Liked by 1 person

  1. Do latarni też mozna podejść, tylko przy maksymalnym odpływie. I szybko wracać, bo ta plaża to taki płaszczak, że napełnia się błyskawicznie 😉 Dzięki Martin 🙂

   Like

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s