Mach Loop

Mach Loop (czy leci z nami pilot?)


Czy leci z nami pilot? Nie? Nie szkodzi. W takim razie może jacyś entuzjaści awiacji? Na pewno!

Co jakiś czas, na “widokowych” i “krajobrazowych” forach poświęconych Walii, pojawiają się mniej lub bardziej niesamowite fotografie wojskowych odrzutowców, albo ogromnych transportowców, niemal pozujących do zdjęć. Czasami wydają się mijać fotografa dosłownie na wyciągnięcie ręki. Obiektywy albo photoshop, ktoś powie. Nie koniecznie. Prawidłowa odpowiedź to Tactical Training Area 7T, znana lepiej jako Mach Loop.

Mach Loop to wyjątkowe miejsce, w którym piloci RAF (a czasem, gościnnie, piloci z innych krajów) trenują manewry na niskim pułapie. Oznacza to, że czasem lecą zaledwie 76 metrów (250 stóp) nad najbliższym terenem. I gdzieś tam, 76 metrów od ryczących odrzutowców, zbierają się grupki zapaleńców, którym nie straszne uszkodzenia bębenków, czekających na wymarzone ujęcie.

Cała pętla (loop) biegnie nad dolinami, których dnem prowadzą drogi A470 i A487. Jej skrajne punkty, w przybliżeniu, wyznaczają Dolgellau, Corris, Machynlleth i Dinas-Mawddwy. Ale najbardziej spektakularne punkty widokowe znajdują się na zboczach przełęczy Bwlch Llyn Bach, nad drogą A487, która tuż za przełęczą opada stromo do doliny wypełnionej wodami Jeziora Tal-y-llyn (Llyn Mwyngil).

Dla zainteresowanych, Ministerstwo Obrony publikuje harmonogram ćwiczeń. Przed wyjazdem warto też sprawdzić pogodę. Punkt widokowy znajdziecie tu:

(zdjęcie tytułowe i ikona – autor: Peter Lewis; źródło: https://www.flickr.com/photos/welshi23/11250933385/)

Advertisement

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s