County Show czyli o potędze wiejskiego festynu


37

W okresie letnim w Wielkiej Brytanii bardzo popularne są tzw. county shows, czyli skrzyżowanie festynu z wystawą rolniczą. Być może zabrzmi to niespecjalnie podniecająco, zwłaszcza dla zadeklarowanych mieszczuchów, ale gwarantujemy, że to całkiem niezły sposób na spędzenie dnia na świeżym powietrzu.

Tradycyjnie, county shows służyły rolnikom do pochwalenia się swoimi osiągnięciami. Surowi sędziowie wybierali najokazalszy burak, najprzystojniejszego koguta, najpiękniejszą krowę; gospodynie wystawiały w konkursach swoje  przetwory i wyroby rękodzielnicze. Dumni właściciele koni czy psów pasterskich prezentowali umiejętności swoich pupili. Przyznawane wyróżnienia niosły za sobą prestiż i renomę która przekładała się naturalnie na popyt. Podziwiano najnowszą myśl techniczną w postaci wypolerowanych na błysk traktorów. Nie mniej istotna była też wartość towarzyska wydarzenia: niejeden mąż i niejedna żona spotkali się właśnie podczas county shows.

W dzisiejszych czasach county shows wciąż utrzymują swoją tradycyjną formułę, ale została ona znacznie rozszerzona o liczne dodatkowe atrakcje w celu przyciągnięcia jak największej liczby odwiedzających, szczególnie rodzin z dziećmi. Jest to  istotne o tyle, że rolnictwo i hodowla zwierząt z roku na rok stają się coraz mniej istotne w życiu społecznym i gospodarczym; county shows muszą szukać dodatkowych środków pozwalających na pielęgnowanie tradycji.

Brecon County Show

Największym problemem county shows nie są jednak fundusze na organizację, ale – trudno tu o zaskoczenie – pogoda. Niejednokrotnie odbywają się w deszczu, a najlepszym przyjacielem odwiedzających staje się para kaloszy. Trudno odmówić Brytyjczykom samozaparcia widząc jak wcinają lody w strugach deszczu z niesamowitą pogodą.. ducha.

Jakość county shows jest bardzo różna. Największe i najpopularniejsze mają od lat ustaloną renomę, bardzo atrakcyjny program i zawsze tłumy odwiedzających. Najlepszym przykładem jest tu Royal Welsh Show, największy tego rodzaju show w Europie. Pomniejsze czasem jedynie aspirują do miana county shows, oferując głównie stargany z tzw. mydłem i powidłem.

Jedną z najciekawszych konkurencji podczas county shows jest tzw. sheep shearing, czyli golenie owiec na czas. Ja nie wiem czy owcom podoba się bycie golonym na łyso w obliczu wiwatującej publiczności, ale zawody są niewątpliwie bardzo widowiskowe, zwłaszcza dla kobiecego oka ; )

coll2

Zdecydowanie warto się wybrać. Bilety nie są tanie, np. wstęp na Brecon County Show kosztował w tym roku 10 funtów, a na Royal Welsh Show nawet 26 funtów, ale po pierwsze warto, a po drugie, dokładamy w ten sposób cegiełkę do przetrwania wartościowej tradycji.

Przydatna stronka informacyjna w temacie, czyli co, gdzie i kiedy w UK.

Advertisement

2 thoughts on “County Show czyli o potędze wiejskiego festynu”

    1. Ja właśnie zostałam fanką. Już planuję przyszłoroczne wypady. Miałam nieciekawe doświadczenia z naszym lokalnym CS – nuda, traktory i błoto, zasadniczo, ale ostatnio dotarłam na takie ‘prawdziwe’, i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona.

      Liked by 1 person

Twoim zdaniem

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s